Robotik cerrahi operasyonuyla kalp kapağı yenilenen 56 yaşındaki Semihan İnal, 5 günde taburcu oldu Acıbadem Kadıköy Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Karabulut: “Robotik cerrahi tekniği ile yaptığımız ameliyatta hasta sağa sola dönüp yatabiliyor, rahat öksürebiliyor.

Kalp Kapağı Robotla Yenilendi

Dünyada ve Türkiye’de çok yaygın olmayan ancak başarı oranı yüksek olduğu belirtilen “robotik cerrahi” operasyonuyla 56 yaşındaki Semihan İnal’ın kalp kapağı yenilendi. Acıbadem Kadıköy Hastanesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, ayrı bir eğitim ve tecrübe gerektiren robotik cerrahi operasyonunun, standart ameliyatlara göre operasyon esnasında ve iyileşme sürecinde çeşitli olumlu yanları bulunuyor. Mitral kapak hastalığı bulunan ve robotik cerrahi operasyonu için uygun bir hasta olan Semihan İnal’ın ameliyatını, Acıbadem Kadıköy Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Hasan Karabulut gerçekleştirdi.

Mitral kapak hastalığı ve kalbinde ritim problemi olan Semihan İnal’ın nefes darlığı, çarpıntı ve ağrı şikayetiyle hastaneye başvurduğunu, İnal’ın, normal kapak alanının 3,5 santimetre olması gerekirken 1 santimetreye düştüğünü kaydeden Karabulut, şu bilgileri verdi: “Biz bu aşamada kapağını değiştirerek yerine yeni bir kapak koyduk. Böylece artık o kapaktaki darlık ortadan kalktığı için normal fonksiyonlarına dönebilecek. Ritmi de normal. Bundan sonra düzenli kontrollerini yapacağız ve hastamız ilaçlarını kullanacak. Bu kapakların da belli bir ömrü yok. Bir sorun olmayacak. Hastanın sağ yan taraftan toraks denilen göğüs kafesinin yan tarafından yaklaşık 3 santimlik bir kesikle ve robotik cerrahi ile bu mitral kapak değişimini gerçekleştirdik.” Karabulut, 4 saat süren robotik cerrahi ameliyatının avantajlarını şöyle sıraladı: “Hastanın iman tahtası dediğimiz göğüs kemiği kesilmediği için gerek bu kesilmesine bağlı oluşabilecek komplikasyonlar gerekse kemikte kaynamama gibi problemler olmuyor. Hastaları standart ameliyat sonrası sadece sırt üstü yatırıyoruz. Sağa-sola dönmesine izin vermiyoruz. Robotik cerrahi tekniği ile yaptığımız ameliyatta sağa-sola dönüp yatabiliyor, rahat öksürebiliyor. Çünkü kemiğinin oynama ihtimali yok. O nedenle çok büyük konforlar sağlıyor. Robotik cerrahinin bir avantajı da hastanede kalış süresini azaltması. Standart ameliyata göre yaklaşık 1 saat daha uzun süren robotik cerrahi, getirdiği konfor ile iyileşme sürecini hızlandırıyor.” Üç boyutlu görüntü olanağı sunan robotik cerrahinin uygulandığı ameliyatların sadece mitral kapak replasmanları ile sınırlı olmadığını belirten Karabulut, kalpte delik olan hastalıklarda, tek damar koroner arter hastalıklarında ve türüksipit kapak hastalıklarında da robotik cerrahiyi kullanıldığını anlattı..

CategoryGenel

Randevu için       (0216) 649 44 44